fbpx
18° Parçalı bulutlu

Trabzon Ortahisar’da Projeler Hayata Geçiriliyor

Ortahisar - 27 Temmuz 2020 18:10 A A

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç yatırımlar ve hizmetlerle alakalı sunum gerçekleştirdi.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon İl Koordinasyon Kurulu 2020 Yılında gerçekleştirilen 3. Toplantısında Ortahisar ilçesinde ki yatırımlar ve hizmetler ile alakalı sunum gerçekleştirdi. Trabzon Valiliği A Toplantı salonunda gerçekleşen sunumda Başkan Genç, yıllın ikinci yarısında da hizmetlerin tüm hızıyla devam edeceğini dile getirdi.

PAZARKAPI 2020’DE PROJE TAMAMLANACAK

Pazarkapı Kentsel Dönüşüm projesi ile alakalı sunumunda Genç, “Pazarkapı Kentsel Dönüşüm Projesinin 2. etabını oluşturan Ticaret, Konut, Peyzaj ve Dere Islahı işlerinin ihalesi 2018 yılında yapılmıştır. Dere ıslahı 2018 yılında tamamlanarak 950.000,00-TL harcama yapılmış, Ticaret, Konut, Peyzaj işlerinin sözleşme bedeli 29.775.000,00-TL olup, proje değişikliği sonucu artan imalatlarla toplam sözleşme bedeli 31.978.956,87-TL olmuştur. Şu ana kadar fiyat farklarıyla birlikte 33.405.637,84-TL harcanarak % 84’ü tamamlanmıştır. Süre uzatımı ile iş bitim tarihi 26.10.2020’dir. Kentsel Dönüşüm Projesi içerisinde yer alan tarihi binaların restorasyon çalışmalarına proje kapsamında devam edilmektedir. Proje alanının kuzeyinde yer alan bir adet tarihi bina için 2019 yılında ihale yapılarak 2.647.000,00-TL bedelle sözleşmeye bağlanmış, ilave imalat sonucu toplam sözleşme bedeli 3.411.591,71-TL olmuştur. Şu ana kadar 3.104.215,14-TL harcama yapılan tarihi binada işin % 95’i tamamlanmıştır. Projenin 2020 yılı içinde tamamlanarak hizmete açılması planlanmaktadır. Süre uzatımı ile iş bitim tarihi 26.08.2020’dir.”ifadelerine yer verdi.

AĞUSTOS’DA AKVARYUM İHALESİ YAPILACAK

Zağanos Vadisinde yapımı devam eden tünel akvaryumun bölge turizmine katkı sağlayacağını vurgulayan Genç,” Dünya çapında bir ilk olma özellikleriyle donatılmış Tünel Akvaryum Projesi sadece ilimizin değil bölgemizin, hatta ülkemizin turizmine artı değer katacaktır. Projenin Tünel kısmı tamamlanmış olup, Akvaryum kısmı da tamamlandığında Karadeniz bölgesinde tek olma özelliğine sahip olacak kentimize kendine has bir farkındalık oluşturacaktır. Projenin Yap İşlet Modeli ile ihale edilmesi için 06.07.2020 tarih ve 45 sayılı Belediye Meclis kararı alınmıştır. İlan süreleri dikkate alınarak Ağustos ayında Akvaryum kısmının yapım ihalesi yapılacak ve yıl içinde uygulamasına geçilmesi öngörülmektedir.”bilgilerine yer verdi.

TARİHİ YAPILAR YAŞATILMAYA DEVAM EDİLİYOR

Tarihi yapıların yaşatılması tüm hızıyla sürdüğünü belirten Genç, “ Kent mimari kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması açısından tarihi özelliğe haiz yapıların Kültür Varlıklarından onaylı projesine göre restorasyonlarına 2019 yılında başlanılmış ve 2020 yılı içinde restorasyon çalışmaları tamamlanmıştır. Restorasyonu tamamlanan çeşmeler Liman üstü Abdulhamit Çeşmesi, Faroz Çeşmesi, Kavakmeydan Şadırvanı, Yalı Mahallesi-1 ve Yalı Mahallesi-2 olmak üzere toplam 5 adettir. İlçemiz sınırları içerisinde bulunan 10 adet daha tarihi çeşmenin restorasyonu için proje çizim çalışmaları devam etmektedir.”dedi.

MAĞMAT PROJESİ CUMHURBAŞKANLIĞI YATIRIM OFİSİNE ÖNERİLDİ

Genç, “ İlçemiz Geçit ve Akoluk Mahallesi sınırları içerisinde yapılması planlanan İpek Yolu Canlandırma (Mağmat Boğazı) Projesi’nin avan projesi tamamlanmıştır. Yatırımcılara açık olan proje alanında 1/5.000 ve 1/1.000 ölçekli imar planı çalışmaları halen devam etmektedir. İmar planına esas zemin etüt çalışmaları tamamlanmış, ÇED raporu ise ilgili Bakanlığın onayına sunulmuştur. 2 Yıllık olan ön tahsis süresine 2 yıl daha ilave süre istenmiştir. Süre uzatımı geldikten sonra üst hakkı tesisi kurularak uygun yatırımcı bulunacaktır.”dedi.

BOZTEPE SEYİR TERASI İHALEYE ÇIKIYOR

Boztepe Seyir terası ile alakalı bilgi veren Genç, “Boztepe yürüyüş yolu ve teraslarından oluşan kültür rotası avan projesi çalışmaları tamamlanmıştır. Proje, Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ile Trabzon Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü’nün onayından sonra 5393 sayılı Belediye kanunun 75.maddesi uyarınca Büyükşehir Belediyesi ile ortak yürütülecektir. İlgili Kurumlardan proje onayları alındıktan sonra Belediyemizin hazırlamış olduğu avan projenin uygulama projeleri hazırlanıp 2020 yılı içerisinde yapım ihalesinin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.”ifade etti.

ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ

Engelsiz Yaşam Merkezi için çalışmalara devam ettiklerini ifade eden Genç, “İmar planında park alanı olarak gözüken, Ortahisar İlçesi Mahallesi Gazipaşa Mahallesi 252 ada 2 parselde yer alan Hazineye ait Milliği Eğitim Bakanlığı’na tahsisli alanın, Engelsiz Yaşam Merkezi yapılarak dezavantajlı gruplara hizmet vermesi planlanmaktadır. Park alanı Engelsiz yaşam merkezi yapılması şartıyla talep edilmiş olup, talebin sonucu beklenmektedir.”dedi.

ÇUKURÇAYIR’DA DOĞA PARKI

Genç, “ 2 Nolu Beşirli Mahallesi’nde yapılan EKOPARK, kent halkı tarafından büyük ilgi görmüştür. Kentin güney kesiminde de Ekopark fonksiyonlarına yakın park planlaması yapılmış olup, halen proje çalışmalarına devam edilmektedir. 2020 yılı içinde proje çalışmaları tamamlanarak uygulama ihalesine geçilmesi planlanmaktadır. Park eko özelliğinin yanında günümüz modern park fonksiyonlarını da bünyesinde barındırmaktadır.”ifadelerine yer verdi.

HASANA PAŞA HAMAMI YENİLENİYOR

Sunumda Genç, “1882 Yılında II. Abdülhamit döneminde yapımı tamamlanan, 1 No’lu Erdoğdu Mahallesinde yer alan ve Belediyemize devri yapılan, Hasan Paşa (Askeri) Hamamın kente kazandırılması için restorasyon proje çalışmaları başlatılmış olup, Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayına sunulmuştur. Kurul onayından sonra uygulama projesi hazırlanıp restorasyon yapım uygulamasına geçilecektir. Tarihi Hasanpaşa Hamamı’nın kullanım işlevi Sivil Toplum Kuruluşları ve bölgede ikamet eden vatandaşlardan alınacak görüş ve öneriler doğrultusunda şekillenecektir.

GENÇLERE YENİ KÜTÜPHANE

Daha önce Ortahisar İlçe Milli Eğitim Eski Müdürlüğü olarak kullanılan tarihi İskenderpaşa Ortaokulu binasının Belediyemize Kullanım İzni verilmesi için gerekli yazışmalar yapılmış olup; ilgili meclis kararı alınmıştır. Kullanım İzni Verilmesi işlemi tamamlandıktan sonra, Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılacak olan protokol doğrultusunda gerekli iç düzenlemeler yapılarak 2020 yılı içerisinde faaliyete geçirilmesi planlanmaktadır.

MEHMET AKİF ERSOY YÜZME HAVUZUNDA SONA GELİNDİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan süreli olarak Belediyemiz uhdesine devralınan Mehmet Akif Ersoy Yüzme Havuzu ile ilgili yapılan tespitler doğrultusunda havuz kısmının güçlendirme çalışmalarına ihtiyacı olduğu anlaşılmıştır. Güçlendirme çalışmaları yılsonuna kadar tamamlanıp halkımızın hizmetine sunulacaktır “bilgilerine yer verdi.

Sunumunun sonun da başkan Genç, 2020 yılı içinde 7.400 m³ asfalt (9,25 km) 4.353 m³ beton yol (4,15 km), 1.664 m³ kuru beton (1,6 km) üretilerek 15km yol kaplaması yapılmıştır. Son iki yıl içinde 30 km yeni yol açılmıştır. 2020 yılının ilk yarısında 6,15 km yeni yol açılarak hizmete açılmıştır. Bu çalışmalar esnasında 1.000 m³ taş, 885 m³ beton duvar yapılmıştır söyledi.

KAYNAK

Ortahisar - 18:10 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.
Somuncu İnşaat - Reklam Alanı

GÜNCEL HABERLER

 • 01
  MHP Trabzon’da Başkan Tarım İle Yola Devam Dedi
  MHP Trabzon İl Kongresi geçekleştirildi. Kongreye tek liste halinde gidildi… Başkanlığa yeniden mevcut başkan Bekir Sıtkı Tarım getirildi. İşte yönetim listesi; Kongrede konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sadir Durmaz,“Milli varlığımıza kast edenler Trabzon’da barınamamıştır. Trabzonumuz değerlerimize düşman olanların önünde her zaman geçilmez olmuştur.Terör örgütlerinin Karadeniz plan Trabzon’da tutmamıştır. Hamdolsun, bu anlayış ilelebet devam edecektir. 15 […]
 • 02
  Beylikdüzü Belediye Başkanına Trabzon AK Parti’den Cevap: Haddini aştı!
  Trabzon ziyareti sırasında eleştirilerde bulunan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’a AK Parti’den cevap geldi… AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi Trabzon’a yaptığı ziyarette AK Parti belediyeleri ile ilgili eleştiriler dile getiren CHP Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık‘a cevap verdi. CHP Beylikdüzü belediye başkanı Murat Çalık‘ın haddini aşarak AK Parti’nin Trabzon’da gerçekleştirdiği belediyecilik […]
 • 03
  25 Ekim Koronavirüs Tablosu
  Türkiye 25 Ekim Koronavirüs Tablosu yayınlandı… Açıklanan verilere göre 2017 kişiye yeni tanı koyuldu. 1297 kişi hastalığı yenerken, 72 kişi ise salgına yenik düşerek hayata gözlerini yumdu. Okunma: 39

HAVA DURUMU

28 Ekim 2020 ÇARŞAMBA
18°
 • PER 13.5°
 • CUM 11.0°
 • CTS 8.5°

NAMAZ VAKİTLERİ

28.10.2020 04:51:38
 • 05:22 İmsak
 • 06:48 Güneş
 • 12:17 Öğle
 • 15:09 İkindi
 • 17:37 Akşam
 • 18:57 Yatsı
Somuncu İnşaat - Reklam Alanı

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Trabzon’da salgın temaslı bir kişi dolmuşta yakalandı!
  Trabzon’da emniyet ekiplerince durdurulan bir dolmuşta, Koronavirüs temaslı bir şahıs tespit edildi. Edinilen bilgiye göre, Koronavirüslü bir hastaya temasından ötürü evde takip altında olan N.S. (75) adlı bir şahıs Trabzon’un Arsin ilçesinde dolmuşa bindi. Emniyet ekiplerince durdurulan dolmuşta yapılan sorgulama sonucunda N.S.’nin evde karantina altında olması gerekirken seyahat ettiği ortaya çıktı. Bunun üzerine N.S. hakkında […]
 • 02
  Trabzon Arsin’de Alacak Verecek Meselesi Kanlı Bitti
  Trabzon’un Arsin İlçesinde alacak verecek davası yüzünden kan aktı. 1 kişi silahla vurularak ağır yaralandı. Olay önceki gün Yeşilyalı mevkiinde yaşandı.  N.S. isimli şahıs alacak verecek meselesi nedeniyle akrabası Serkan Söylemez’i silahla vurdu.    Edinilen bilgiye göre N. S.’nin yakını fındık alımı yapıyordu. Serkan Söylemez de 2 yıl önce fındığını söz konusu kişiye sattı. Ancak […]
 • 03
  Gümüşhanespor’da Kongre Ne Zaman Yapılacak?
  Gümüşhanespor’da kongrenin ne zaman yapılacağı konusunda netlik olmaması nedeni ile kulübün geleceği konusunda bilmece ve endişe hakim olmuş durumda. Gümüşhanespor’da kongrenin ne zaman yapılacağı konusunda netlik olmaması nedeni ile kulübün geleceği konusunda bilmece ve endişe hakim olmuş durumda. Daha önce Temmuz ayında yapılacak denilen ancak pandemi nedeni ile 8 Ağustosa ertelenen kongre, İçişleri Bakanlığı Sivil […]

TAKİP EDİN!

Remedya - Reklam Alanı