12° Parçalı bulutlu

Tarihi Mağarayı Defineciler Talan Etmiş!

TRABZON - 16 Mart 2021 16:27 A A

Trabzon’da Tarihi mağaranın defineciler tarafından daha önce kaçak kazı yapılarak talan edildiği ortaya çıktı…

Karadeniz Teknik Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi öğretim üyelerinden Dr. Hülya Çalışkan Akgül ve Doç. Dr. Serkan Demirel‘in 2018 yılında başlattığı ‘Trabzon Protohistorik (Kalkolitik ve Tunç çağları) Yüzey Araştırma Projesi’yle önemli bulgular tespit edildi.

Proje kapsamında yürütülen çalışmalarda Trabzon’un Düzköy ilçesi Çayırbağı Mahallesi Koskarlı mevkisinde bulunan bir mağarada, arkeologlarca, farklı boyutlarda 103 parça taş alet bulundu.

Yapılan ilk incelemelerle, ‘Kesici‘ olarak kullanılan taş aletlerin, milattan önce 11 bin yıl öncesine ait olduğu belirlendi.

ÖNEMLİ KEŞFE İMZA ATILDI

Obsidyen ve çakmak taşından yapılma aletlerden 7 tanesi, köken analizi yapılmak üzere Kanada’daki McMaster Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tristan Carter‘e gönderildi.

Elde edilen ilk sonuçlara göre, bölgede yaşayan ilk insan grubunun ‘kesici alet’ olarak kullandığı düşünülen taşlardan 5 tanesinin Kapadokya, 2 tanesinin Trans Kafkasya (Gürcistan-Ermenistan) kökenli olduğu tespit edildi. Bölgenin bilinen insanlık tarihine dair önemli bir keşfe imza atan arkeologlar, Göbeklitepe’ye yakın dönemlere tarihlendirilen ‘Koskarlı Mağarası’nda daha fazla bulgu elde edebilmek için kazı yapmayı hedefliyor.

DEFİNECİLERİN TALANINA UĞRAMIŞ

Bölgeyi heyecanlandıran tarihi kalıntıların bulunduğu mağaranın, daha önce define avcılarının talanına uğrağı ortaya çıktı. Defineciler tarafından tahrip edilen mağarada bulunan ve heykel olduğu öne sürülen 4 kayanın kırılarak yerinden alındığı tespit edildi. İçerisinde ateş yakarak, mağara ve çevresini tahrip ettiği belirlenen definecilerin yakalanması için çalışma başlatıldı. Yöre halkı, arkeologlarca inceleme sürdürülen mağaranın korunup, turizme kazandırılmasını istedi.

‘BU MAĞARADA DEFİNE YOK’

Yöre sakini Şenol Köroğlu, mağarada kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından kaçak kazı yapıldığını belirterek, “Önceden de gelip burada define arayanlar oldu. Son zamanlarda mağara tanınca buraya kazı yapmak için gelmeye başladılar. Biri gidiyor, biri geliyor, ama sonuç yok. Biz buradayız, buraya kimse giremez kolayına. Gelirse de jandarma burada, biz burada. Bu mağarada define yok, define olsa zamanında alırlardı onu” dedi.

‘DEFİNE İÇİN KİMSE GELMESİN’

Yöre esnafından Hamit Ercümer de çocukluğunun o bölgede geçtiğini belirterek, mağarada bulunan 4 heykelin kırılarak alındığını söyledi.

Mağaranın tahrip edildiğini anlatan Ercümer: “Mağarada dört tane heykel vardı. Çocukluğum burada geçti, buraya devamlı geliyorduk ama buranın bu kadar meşhur olduğunu bilmiyorduk. Define aramak için gelenler, heykele benzeyen dört kaya parçasını kırıp aldılar. Başka da herhangi bir şey bulamadılar sanırım. Bu mağara ortaya çıktıktan sonra buraya çok kişi ziyarete geldi. Define için gelenler var, içerde kalıntılar var, hep kırıldılar. Fakat şimdi burayı kolluyoruz. Düzköy jandarması da elinden geleni yapıyor. Ziyaret için gelen gelsin, ama define için kimse gelmesin” diye konuştu. (DHA)

KAYNAK

TRABZON - 16:27 A A
BENZER HABERLER

TAKİP EDİN!

Somuncu İnşaat - Reklam Alanı

GÜNCEL HABERLER

 • 01
  Giresunlu Doktorlara Uluslararası Ödül
  Giresun Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorları 10. Ulusal Endokrin Cerrahisi Kongresinde en iyi poster ödülü aldı… Konu ile ilgili bir değerlendirme yapan GRÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Atilla Çıtlak: “Prof. Dr. Ahmet Cumhur Dülger, Uzm. Dr. Ayfer Ugiş, Uzm. Dr. Mustafa Yakarışık’ı tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.” dedi. KAYNAK Okunma: 52
 • 02
  Ermenilerin Katlettiği Azerbaycanlılar Anılıyor!
  Giresun Azerbaycanlılar Derneği, Ermeni çeteler tarafından 1918’de Azerbaycan’da yapılan katliamda hayatlarını kaybedenleri andı… Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Dernek Başkanı Erügün Memmedov, farklı kaynaklara göre 31 Mart 1918’de 12 ila 50 bin arasında Azerbaycan Türkü’nün şehit edildiğini söyledi. Memmedov, 31 Mart soykırımının üzerinden 103 yıl geçtiğini ve Azerbaycan Türkleri’nin adalet arayışlarını sürdüğünü belirtti. Dünyanın olayları görmezden geldiğini […]
 • 03
  Giresunspor’dan Vali Ünlü’ye Ziyaret
  Giresunspor Teknik Direktörü Hakan Keleş ile Giresunspor Takım Kaptanı Eren Tozlu’dan Vali Enver Ünlü’ye ziyaret… Keleş ve Tozlu, Giresun Valisi Enver Ünlü’yü makamında ziyaret ederek, Ünlü’ye üzerinde isminin yazılı olduğu 28 numaralı Giresunspor forması hediye ettiler. Vali Ünlü, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada: “Nazik ziyaretlerinden dolayı Teknik Direktörümüz Hakan Keleş’e ve Kaptanımız Eren Tozlu’ya teşekkür ediyorum. İnşallah  Giresunspor’umuzu hak ettiği yerde, Süper Lig’de göreceğiz” ifadelerini […]

HAVA DURUMU

16 Nisan 2021 CUMA
12°
 • CTS 10.3°
 • PAZ 10.0°
 • PTS 14.9°

NAMAZ VAKİTLERİ

16.04.2021 17:27:52
 • 04:13 İmsak
 • 05:44 Güneş
 • 12:34 Öğle
 • 16:16 İkindi
 • 19:14 Akşam
 • 20:39 Yatsı
Somuncu İnşaat - Reklam Alanı

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Trabzon’da salgın temaslı bir kişi dolmuşta yakalandı!
  Trabzon’da emniyet ekiplerince durdurulan bir dolmuşta, Koronavirüs temaslı bir şahıs tespit edildi. Edinilen bilgiye göre, Koronavirüslü bir hastaya temasından ötürü evde takip altında olan N.S. (75) adlı bir şahıs Trabzon’un Arsin ilçesinde dolmuşa bindi. Emniyet ekiplerince durdurulan dolmuşta yapılan sorgulama sonucunda N.S.’nin evde karantina altında olması gerekirken seyahat ettiği ortaya çıktı. Bunun üzerine N.S. hakkında […]
 • 02
  Gümüşhane Üniversitesine 23 Rektör Başvurusu Yapıldı
  Gümüşhane Üniversitesi Rektörlük Adaylığı İçin 7 Üniversiteden 23 Başvuru Yapıldı… Aralarında Gümüşhane Üniversitesinin de olduğu 12 üniversitenin rektör adaylık başvuruları tamamlandı. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi, Artvin Çoruh Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Hakkari Üniversitesi, İzmir Demokrasi Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi ve Osmaniye Korkut Ata […]
 • 03
  Karadeniz’li İşi! Boğaz Teknesiydi Cafe Oluyor…
  Bir zamanlar İstanbul Boğazı’nda gezi teknesi olarak kullanılan 15 metrelik tekne, bir süre önce Trabzon’un Düzköy ilçesine getirilerek 661 rakımlı bir tepeye yerleştirildi. Yerine taşınması ile birlikte 200 bin liraya mal olan tekne, kafe olarak kullanılacak… Trabzonlu bir girişimci, satın aldığı tekneyi restoran yapmak üzere 661 rakımlı tepedeki arazisinin üzerine yerleştirdi. Düzköy ilçesinde bir restoran […]
Remedya - Reklam Alanı