fbpx
19° Parçalı az bulutlu

BOZOĞLU BAŞVURUSUNU YAPTI

TONYA - 21 Temmuz 2020 16:15 A A

Tonyalı Profesör rektör adayı oldu.

Prof. Dr. Mehmet Bozoğlu, 1994 yılından bu yana görev yaptığı Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlüğüne aday olduğunu açıkladı.

Yüksek Öğretim kurumu (YÖK), üniversitelere yeni rektör ataması için 23 Haziran’dan itibaren başvuruları kabul etmeye başlamıştı. Başvurulur, 8 Temmuz tarihinde tamamlandı.

Edinilen bilgiye göre YÖK, koronavirüs nedeniyle rektör adaylarını kurumda kabul etmeyecek. Adaylarla 20 Temmuz günü video konferans yöntemiyle görüşme yapacak ve adayların profilini değerlendirecek. Daha sonra rektör adayları ile ilgili alan araştırması yapacak, adayların bilimsel çalışmalarına bakacak ve sivil toplum kuruluşları ile görüşmeler yaptıktan sonra belirleyeceği adayları Cumhurbaşkanlığına bildirecek.

Cumhurbaşkanı da belirlenen adaylar arasından üniversite rektörlerini belirleyerek atamasını yapacak.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlüğüne aday olan Prof. Dr. Mehmet Bozoğlu, ilköğrenimini Tonya Şehit Ayhan Güner ilkokulunda, ortaöğrenimini ise Tonya İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı.

Prof. Bozoğlu, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünde, Yüksek Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitünün Tarımsal İşletmecilik Kürsüsünde “Akçaabat İlçesi Tarım İşletmelerinde Başlıca Tarla Ürünlerinin Fiziki Girdi İhtiyacının Tespiti ve Üretimin Fonksiyonel Analizi” konulu teziyle, Doktora Eğitimini de aynı üniversite ve enstitünün Tarım Politikası ve Yayım Kürsüsünde “Türkiye’de Fındık Piyasalarını Geliştirmeye Yönelik Alternatif Politikalar” adlı teziyle tamamladı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Tarım Politikası ve Yayım Anabilim Dalına 1994 yılında araştırma görevlisi olarak başlayan Profesör BOZOĞLU, halen aynı kürsüde görev yapmaktadır. Profesör BOZOĞLU, TÜBİTAK ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinin burslarıyla araştırma ve eğitim amacıyla Amerika Birleşik Devletlerindeki Georgia Üniversitesi Tarım ve Çevre Bilimleri Fakültesi Tarım ve Uygulamalı Ekonomi Bölümünde bir yıl süreyle ziyaretçi öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Bununla birlikte, kısa süreli kurs alma, ERAMSUS ve Mevlâna programları kapsamında eğitim verme, konferans, kongre, sempozyum vb toplantılara sözlü ve poster bildiri sunma amacıyla 20 ülkede (Amerika Birleşik Devletleri, İsrail, Yunanistan, Almanya, Romanya, Polonya, Rusya, Bosna-Hersek, Sırbistan, Hırvatistan, Çekya, İspanya, İtalya, Gürcistan, Belçika, Lüksemburg, Fransa, Tacikistan, Etiyopya ve Kazakistan) de kısa süreli olarak bulunmuştur.

Prof. Dr. Bozoğlu, ileri düzeyde İngilizce, temel düzeyde de Arapça bilmektedir. Mesleki örgütler olarak Güney Amerika Tarım Ekonomistleri Derneği, Avrupa Tarım Ekonomistleri Derneği, Türkiye Tarım Ekonomisi Derneği, Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği ve Türk Kooperatifçilik Kurumuna üyelikleri bulunmaktadır.

Prof. Bozoğlu’nun araştırma yaptığı konular arasında; tarım ve gıda politikaları, kırsal kalkınma politikaları, uluslararası tarım ticareti, politika etki analizi, çiftçi örgütlenmesi, fındık politikası, arz ve değer zinciri analizi, tarımsal sürdürülebilirlik, Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikasına uyum ve etkileri, gıda güvencesi ve güvenliği, kültür balıkçılığı, iklim değişikliği vb konular bulunmaktadır.

Prof. Bozoğlu, Ön Lisans düzeyinde Mikroekonomi, Pazarlama ve Borsa Sistemleri; Lisans düzeyinde Makroekonomi, Tarım ve Gıda Politikası, Uluslararası Tarım Ticareti, Türkiye AB Tarımsal İlişkileri, Tarımda Üretici Örgütlenmesi, Türkiye Ekonomisi, Tarım Tarihi ve Deontolojisi; Yüksek Lisans düzeyinde Tarım Ürünleri Dış Ticaret Politikası, Türkiye Tarımının AB Ortak Tarım Politikasına Uyumu, Bilimsel Araştırma Yöntemleri ve Etik, Taşınmaz Ekonomisi; Doktora düzeyine ise Tarım ve Gıda Politikalarının Analizi, Uluslararası Tarım Ticareti Analizleri, Bilgisayarda Ekonometri Uygulamaları derslerini vermektedir.

Prof. Bozoğlu, şimdiye kadar 2 doktora tezi ve 13 yüksek lisans tezine danışmanlık yapmıştır. Halen 5 doktora tezine ve 5 yüksek lisans tezine danışmanlık yapmaktadır.

Prof. Bozoğlu’nun SSCI, SCI ve SCI-Expanded endekslerince taranan uluslararası hakemli dergilerde 20 adet, SSCI, SCI ve SCI-Expanded dışındaki endekslerce taranan uluslararası hakemli dergilerde 23 adet, Ulakbim tarafından taranan ulusal hakemli dergilerde 15 adet araştırma makalesi, 34 adet uluslararası bildiri makalesi ve 30 adet ulusal bildiri makalesi ve 5 adet kitap olmak üzere toplamda 127 yayını bulunmaktadır. Prof. Bozoğlu’nun Thomson Reuters’teki h indeksi 6, Google Akademikteki toplam atıf sayısı 728, h-endeksi 14, i10-endeksi ise 20’dir.

Prof. Bozoğlu, 3 uluslararası araştırma projesinde araştırmacı veya danışman, 7 TÜBİTAK projesinde yürütücü veya araştırmacı, diğer kamu kurumlarınca desteklenen 16 araştırma projesinde yürütücü veya araştırmacı olmak üzere toplamda 26 projede görev almıştır. Bununla birlikte, 4 Avrupa Birliği projesinde eğitimci olarak hizmet vermiştir.

Prof. Bozoğlu, uzmanlık konularıyla alakalı çok sayıda kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerine yöresel ve ülkesel düzeydeki komisyonlara katılarak eğitim, araştırma ve bilgilendirme hizmetlerinde bulunmuştur.

Prof. Bozoğlu, TÜBİTAK ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin Doktora Sonrası Araştırma Bursları, Avrupa Komisyonunun Avrupa Birliği Ziyaretçi Programı, İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın Ziraat Mühendisliği Kursu burslarını yararlanarak mesleki bilgi ve yurt dışı deneyimini artırmıştır.

Prof. Bozoğlu’nun çok sayıdaki uluslararası ve ulusal kongre, sempozyum ve çalıştaylarda organizayon üyeliği ve bilim kurulu üyelikleri yapmıştır. Bununla birlikte, TÜBİTAK, Tarım Bakanlığı TAGEM ve Kalkınma Ajanslarının projelerine panelist veya değerlendirici olarak görev yapmıştır.

Prof. Bozoğlu, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde Farabi Kurum Koordinatörlüğü, Uluslararası Öğrenci Ofisi Koordinatörlüğü, Fındık ve Sert Kabuklu Meyveler Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyeliği, Uzaktan Eğitim Merkezi Yayın Komisyonu Üyeliği; Ziraat Fakültesinde Dekan Yardımcılığı, Yönetim Kurulu Üyeliği, Kalite Geliştirme Komisyonu Üyeliği, Bologna Eşgüdüm Komisyon Üyeliği, Sosyal Faaliyetler Komisyonu Üyeliği, Yayın Komisyonu Üyeliği; Tarım Ekonomisi Bölümünde Tarım Politikası ve Yayım Anabilim Dalı Başkanlığı, Erasmus Koordinatörlüğü, Mevlana Koordinatörlüğü ve Farabi Koordinatörlüğü; Fen Bilimleri Enstitüsünde Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyeliği, Taşınmaz Değerleme ve Geliştirme ABD Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Prof. Bozoğlu’nun kamu kurum ve kuruluşlarında aldığı görevler ve sağladığı önemli katkılar arasında; Tarım ve Orman Bakanlığının 3. Tarım Şurası Kırsal Kalkınma Destekleri Alt Komisyon Raportörlüğü, Samsun Valiliği Orta Karadeniz kalkınma Ajansının Samsun İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Eylem Planı Raportörlüğü, Kalkınma Bakanlığı’nın 11. Kalkınma Planı Tarım ve Gıda Rekabet Edebilirlik Özel İhtisas Komisyonu Üyeliği, Ulusal Fındık Konseyi Araştırma ve Danışma Kurulu Başkan Yardımcılığı, Ulusal Fındık Konseyi Araştırma ve Danışma Kurulu Başkanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı’nın Sekizinci Beş Yıllık kalkınma Planı Gıda Sanayi Fındık İşleme Sanayii Özel İhtisas Komisyonu Üyeliği ve Raportörlüğü yer almaktadır.

KAYNAK

TONYA - 16:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.
Somuncu İnşaat - Reklam Alanı

GÜNCEL HABERLER

 • 01
  MHP Trabzon’da Başkan Tarım İle Yola Devam Dedi
  MHP Trabzon İl Kongresi geçekleştirildi. Kongreye tek liste halinde gidildi… Başkanlığa yeniden mevcut başkan Bekir Sıtkı Tarım getirildi. İşte yönetim listesi; Kongrede konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sadir Durmaz,“Milli varlığımıza kast edenler Trabzon’da barınamamıştır. Trabzonumuz değerlerimize düşman olanların önünde her zaman geçilmez olmuştur.Terör örgütlerinin Karadeniz plan Trabzon’da tutmamıştır. Hamdolsun, bu anlayış ilelebet devam edecektir. 15 […]
 • 02
  Beylikdüzü Belediye Başkanına Trabzon AK Parti’den Cevap: Haddini aştı!
  Trabzon ziyareti sırasında eleştirilerde bulunan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’a AK Parti’den cevap geldi… AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi Trabzon’a yaptığı ziyarette AK Parti belediyeleri ile ilgili eleştiriler dile getiren CHP Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık‘a cevap verdi. CHP Beylikdüzü belediye başkanı Murat Çalık‘ın haddini aşarak AK Parti’nin Trabzon’da gerçekleştirdiği belediyecilik […]
 • 03
  25 Ekim Koronavirüs Tablosu
  Türkiye 25 Ekim Koronavirüs Tablosu yayınlandı… Açıklanan verilere göre 2017 kişiye yeni tanı koyuldu. 1297 kişi hastalığı yenerken, 72 kişi ise salgına yenik düşerek hayata gözlerini yumdu. Okunma: 39

HAVA DURUMU

28 Ekim 2020 ÇARŞAMBA
19°
 • PER 13.6°
 • CUM 11.4°
 • CTS 11.4°

NAMAZ VAKİTLERİ

28.10.2020 17:39:49
 • 05:22 İmsak
 • 06:48 Güneş
 • 12:17 Öğle
 • 15:09 İkindi
 • 17:37 Akşam
 • 18:57 Yatsı
Somuncu İnşaat - Reklam Alanı

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Trabzon’da salgın temaslı bir kişi dolmuşta yakalandı!
  Trabzon’da emniyet ekiplerince durdurulan bir dolmuşta, Koronavirüs temaslı bir şahıs tespit edildi. Edinilen bilgiye göre, Koronavirüslü bir hastaya temasından ötürü evde takip altında olan N.S. (75) adlı bir şahıs Trabzon’un Arsin ilçesinde dolmuşa bindi. Emniyet ekiplerince durdurulan dolmuşta yapılan sorgulama sonucunda N.S.’nin evde karantina altında olması gerekirken seyahat ettiği ortaya çıktı. Bunun üzerine N.S. hakkında […]
 • 02
  Trabzon Arsin’de Alacak Verecek Meselesi Kanlı Bitti
  Trabzon’un Arsin İlçesinde alacak verecek davası yüzünden kan aktı. 1 kişi silahla vurularak ağır yaralandı. Olay önceki gün Yeşilyalı mevkiinde yaşandı.  N.S. isimli şahıs alacak verecek meselesi nedeniyle akrabası Serkan Söylemez’i silahla vurdu.    Edinilen bilgiye göre N. S.’nin yakını fındık alımı yapıyordu. Serkan Söylemez de 2 yıl önce fındığını söz konusu kişiye sattı. Ancak […]
 • 03
  Gümüşhanespor’da Kongre Ne Zaman Yapılacak?
  Gümüşhanespor’da kongrenin ne zaman yapılacağı konusunda netlik olmaması nedeni ile kulübün geleceği konusunda bilmece ve endişe hakim olmuş durumda. Gümüşhanespor’da kongrenin ne zaman yapılacağı konusunda netlik olmaması nedeni ile kulübün geleceği konusunda bilmece ve endişe hakim olmuş durumda. Daha önce Temmuz ayında yapılacak denilen ancak pandemi nedeni ile 8 Ağustosa ertelenen kongre, İçişleri Bakanlığı Sivil […]

TAKİP EDİN!

Remedya - Reklam Alanı