fbpx
20° Parçalı bulutlu

Ünye Kent Konseyi Çöp Konusunun Kaynağında Çözülmesini Öneriyor

ORDU - 27 Temmuz 2020 21:42 A A

Ünye Kent Konseyi Başkanı  Mimar Sevindik Diktepe Demir yapmış olduğu bir basın açıklaması ile Çöp konusuna değindi.

Günümüzde neredeyse tüm kentlerin sorunu olan çöp konusu ile ilgili yapmış olduğumuz değerlendirmelerde ağırlık kazanan yaklaşımımızı başta Ünye Halkı olmak üzere ilimiz kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

Kentleşmenin doğal ve kaçınılmaz bir ürünü olan çöp, tüketim toplumunun ortaya çıkmasıyla beraber yükselen bir ivme ile daha çok üretilmektedir. Bugün neredeyse yerkürenin dışına taşan etkileri olan bu sorun, uluslararası işbirliği ve küresel boyutta dayanışmayı gerektirmektedir. İnsanlığın atıkları, eskiyen yapay uydular nedeniyle atmosferin dışına dahi taşmış durumdadır. Denizlerdeki atıklar, kıta boyutları ile mukayese edilmektedir.

Bu boyutlara sahip çöp konusu doğal olarak çok yönlü, bütüncül bir değişimi gerektiriyor.

Daha Az Çöp Üretmeliyiz

Geri dönüşüm dahi tek başına sorunu çözmemektedir. Örneğin geri dönüşüm oranı çok yüksek olan Almanya’da (hane içinde üretilen çöpün % 70’i geri dönüşüme ulaşıyor) evsel plastik atıkların sadece %16’sının geri dönüşümü yapılarak yeni ürünlerde kullanılıyor. Atık ve çöplerin geri kalan büyük bir oranı ya ülke dışına ihraç ediliyor ya da Almanya’da yakılarak ısı veya elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Yani sonuçta çöpler ortadan kaybolmuyor. Yakılarak bertaraf edilme halen çevre ve insan sağlığı açısından çok tartışmalı bir konu olarak durmaktadır.

Ödevimiz, önce, çöpü az üretmekle başlıyor. Ambalajlı ürünleri az tüketmekle, doğal ürünlere, yerel ürünlere ve üreticilere yönelmekle başlıyor. Çözüm, kullanıp atmak yerine onarmakla, daha az yıpratmakla ve daha uzun süre kullanacağımız ürünlere yönelmekle başlıyor. Satın alınan her üründe, somutlaşmış emeği, tüketilen doğayı; ürünü attığımızda ise tüm bunları yok etmenin yanında yaratacağımız tahribatı görebilmemiz gerekiyor.

Toplumsal bir çöp bilincini Ordu olarak gerçekleştirmeli ve ulusal çapta örnek oluşturmalıyız.

Çöpü Kaynağında Ayrıştırmalıyız

Çöp, evde, işyerinde, okulda, yani kaynağında ayrıştırılmalıdır. Geri dönüşümü sağlanan, diğer bir deyişle kurtarılan ürün çöp olmaktan çıkmasının yanında yeniden kullanılarak (reusing)  ya da dönüştürülerek (recycling) ulusal ekonomiye katkı sağlamaktadır. Örneğin alüminyumun hurdadan eldesinde (recycling) tüketilen enerji, cevherden eldesinde (extracting) kullanılan enerjinin yalnızca %5’i kadardır. Bunun için gerekli toplumsal bilinç ve duyarlılık oluşturulması amacıyla başta eğitim kurumları olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliğine gidilmelidir.

Malzeme ayrımına uygun geri dönüşüm kutularının ulaşılabilir olması gibi gerekli fiziksel koşullar sağlanmalıdır.

Konut sitelerine, kurumlara, işyerlerine, okullara, organik atıklarını doğal gübreye dönüştürüp kendi peyzaj çalışmalarında kullanmaları için, ilgili teknik bilgi desteği sağlanıp, özendirilmelidir.

Ordu il sınırları içinde yer alan çöp tesislerine dışarıdan çöp girmemelidir.

Amacımız şehrimizde çöp endüstrisini büyütmek değil, kendi çöpümüzü en az çevresel etki ile değerlendirmektir.

Halkımızın, özellikle ve öncelikle İlküvez’de yaşanan problemler nedeniyle yükselen haklı duyarlılığını, yukarıda sözünü ettiğimiz bilinçsel değişim için çok önemli ve güçlü bir kaynak olarak görmek mümkündür. Bu tepki ve duyarlılık çöp konusunda atılacak adımlara güç verebilir.

Bu konudaki her çabanın, vatanımızı, topraklarımızı, ulusal kaynaklarımızı korumanın, geleceğe aktarmanın bir diğer yolu olduğunu kabul etmemiz gerekiyor.

Çöp sorununu en aza indirmek için, başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere yerel yönetimlerimizin öncülüğünde ilimizin tüm kurumlarının, tüm insanlarının paydaş olduğu, büyük bir işbirliğini ve dayanışmayı öneriyoruz.

Özetle diyoruz ki,

 • Tüketim Alışkanlıklarını Değiştirelim: Yerelde üretelim, yerel ürün tüketelim.
 • Atmayalım, yeniden kullanımını sağlayalım.
 • Atacaksak, ayıralım, yeniden kazanımını sağlayalım.
 • Ve tüm bunları hep beraber bir bütünlük içinde, bir seferberliğe dönüştürerek yapalım.

KAYNAK

ORDU - 21:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.
Somuncu İnşaat - Reklam Alanı

GÜNCEL HABERLER

 • 01
  MHP Trabzon’da Başkan Tarım İle Yola Devam Dedi
  MHP Trabzon İl Kongresi geçekleştirildi. Kongreye tek liste halinde gidildi… Başkanlığa yeniden mevcut başkan Bekir Sıtkı Tarım getirildi. İşte yönetim listesi; Kongrede konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sadir Durmaz,“Milli varlığımıza kast edenler Trabzon’da barınamamıştır. Trabzonumuz değerlerimize düşman olanların önünde her zaman geçilmez olmuştur.Terör örgütlerinin Karadeniz plan Trabzon’da tutmamıştır. Hamdolsun, bu anlayış ilelebet devam edecektir. 15 […]
 • 02
  Beylikdüzü Belediye Başkanına Trabzon AK Parti’den Cevap: Haddini aştı!
  Trabzon ziyareti sırasında eleştirilerde bulunan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’a AK Parti’den cevap geldi… AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi Trabzon’a yaptığı ziyarette AK Parti belediyeleri ile ilgili eleştiriler dile getiren CHP Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık‘a cevap verdi. CHP Beylikdüzü belediye başkanı Murat Çalık‘ın haddini aşarak AK Parti’nin Trabzon’da gerçekleştirdiği belediyecilik […]
 • 03
  25 Ekim Koronavirüs Tablosu
  Türkiye 25 Ekim Koronavirüs Tablosu yayınlandı… Açıklanan verilere göre 2017 kişiye yeni tanı koyuldu. 1297 kişi hastalığı yenerken, 72 kişi ise salgına yenik düşerek hayata gözlerini yumdu. Okunma: 39

HAVA DURUMU

31 Ekim 2020 CUMARTESİ
20°
 • PAZ 10.3°
 • PTS 5.9°
 • SAL 8.8°

NAMAZ VAKİTLERİ

31.10.2020 16:01:58
 • 05:25 İmsak
 • 06:51 Güneş
 • 12:17 Öğle
 • 15:06 İkindi
 • 17:33 Akşam
 • 18:54 Yatsı
Somuncu İnşaat - Reklam Alanı

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Trabzon’da salgın temaslı bir kişi dolmuşta yakalandı!
  Trabzon’da emniyet ekiplerince durdurulan bir dolmuşta, Koronavirüs temaslı bir şahıs tespit edildi. Edinilen bilgiye göre, Koronavirüslü bir hastaya temasından ötürü evde takip altında olan N.S. (75) adlı bir şahıs Trabzon’un Arsin ilçesinde dolmuşa bindi. Emniyet ekiplerince durdurulan dolmuşta yapılan sorgulama sonucunda N.S.’nin evde karantina altında olması gerekirken seyahat ettiği ortaya çıktı. Bunun üzerine N.S. hakkında […]
 • 02
  Trabzon Arsin’de Alacak Verecek Meselesi Kanlı Bitti
  Trabzon’un Arsin İlçesinde alacak verecek davası yüzünden kan aktı. 1 kişi silahla vurularak ağır yaralandı. Olay önceki gün Yeşilyalı mevkiinde yaşandı.  N.S. isimli şahıs alacak verecek meselesi nedeniyle akrabası Serkan Söylemez’i silahla vurdu.    Edinilen bilgiye göre N. S.’nin yakını fındık alımı yapıyordu. Serkan Söylemez de 2 yıl önce fındığını söz konusu kişiye sattı. Ancak […]
 • 03
  Gümüşhanespor’da Kongre Ne Zaman Yapılacak?
  Gümüşhanespor’da kongrenin ne zaman yapılacağı konusunda netlik olmaması nedeni ile kulübün geleceği konusunda bilmece ve endişe hakim olmuş durumda. Gümüşhanespor’da kongrenin ne zaman yapılacağı konusunda netlik olmaması nedeni ile kulübün geleceği konusunda bilmece ve endişe hakim olmuş durumda. Daha önce Temmuz ayında yapılacak denilen ancak pandemi nedeni ile 8 Ağustosa ertelenen kongre, İçişleri Bakanlığı Sivil […]

TAKİP EDİN!

Remedya - Reklam Alanı